8. 4. jDen Romůsme si připomněli Den Romů. Přiměřenou formou byla žákům přibližena podstata oslavy tohoto dne. Paní učitelka Kadlíčková si připravila se svými žáky krátké kulturní vystoupení, se kterým navštivili všechny třídy ve škole. Žáci v romských krojích, romská hudba, tanec, scénka, to vše přispělo k netradiční oslavě tohoto svátku.  Paš o paňori, čhajori romaňi…tato a jiné písně, ale i slova divadelní scénky v romštině zněla v Den Romů celou naší školou. Třída V.A si pro tento slavnostní den připravila přání ke Dni Romů – rozhlasovou relaci o historii Romů a navštívila také všechny třídy i vedení školy s vystoupením, které obsahovalo romské písně, tanec a humornou divadelní scénku ze života Romů. A že se při tom děti dobře bavily a šly „do toho“ s nadšením, to je z fotografií víc než patrné. Takže „Romale, aven saste the bachtale!“FOTO
Ke Dni Rómů přišel navštívit žáky ve speciální třídě tatínek paní asistentky Heleny Přikrylové pan Ladislav Dudy-Koťo. Celý život se tento charismatický muž zabýval rómským folklórem, je a byl aktivním pracovníkem v oblasti české romistiky. Jako zřejmě jediný žijící bohumínský Róm si zde postavil vlastní rodinný domek, kde nyní žijí už tři generace. Část 2. světové války strávil ve sběrném táboře v Dubnici nad Váhom. Na Ostravsko se dostal v 5o.-tých létech, vyučil se zde horníkem a Ostravsku zůstal věrný celý život. Založil tady rodinu, na kterou nedá dopustit. Žáci speciálních tříd, a nejen oni, napjatě prožívali jeho životní osudy, poslouchali rady, které jim dával do života. Děkujeme-žáci VI.B.

Kontakty na školu

tel: 596 031 140

Mobil: 731 130 700 

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Přihlášení